Deska kompozytowa EccoWood idealna na taras wokół basenu

Deska kompozytowa EccoWood idealna na taras wokół basenu

Basen to nie tylko ozdoba ogrodu, ale także oaza spokoju i miejsce ukojenia w upalne dni. Jest także ważnym miejscem dla osób, które pragną prowadzić aktywny tryb życia, a na dojazdy do klubów sportowych po prostu nie mają czasu. Modne stały się także przyjęcia w okolicy basenów.

Wszystkie te elementy wpłynęły na stały wzrost zainteresowania posiadaniem własnego basenu w miejscu tradycyjnych trawników. Kiedy zdecydujemy się na taką inwestycję, od czego powinniśmy zacząć?
Jedną z pierwszych decyzji jest wybór miejsca. Basen nie może znajdować się w pobliżu drzew, ponieważ opadające liście i gałęzie szybko zanieczyszczą akwen. Ze względu na łatwy dostęp do instalacji wodnej, basen powinien być usytuowany w pobliżu domu, a zarazem z dala od sporych korzeni, które uniemożliwią nam wykonanie takiego kształtu i głębokości, jakie zaplanowaliśmy. Należy też pamiętać, aby basen był w miejscu, które przez większość dnia jest nasłonecznione.
Drugim istotnym elementem jest wybór materiałów, z których basen ma zostać zbudowany. Nieckę można wykonać zarówno z betonu zbrojonego, który jest bardzo trwały, jak i z żywic poliestrowych oraz z blachy stalowej. Basen można też wykonać w systemie szwedzkim, gdzie drewniany szkielet wzmocniony jest metalowymi częściami.
Trzecim niezwykle istotnym elementem jest wykończenie basenu. Spełnia ono nie tylko funkcję ozdobną, stanowi także barierę chroniącą zbiornik przed zanieczyszczeniami. Materiał, z którego będzie wykonany obszar znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie wody, jest bardzo ważna kwestią. Podstawą jest tutaj bezpieczeństwo oraz trwałość materiału i odporność na stały kontakt z wodą.Zarówno wykończenie basenu, jak i pomost musi być bardzo odporne na wilgoć oraz na wysuszanie promieniami słonecznymi, co w przypadku stosowanego do niedawna naturalnych desek prowadziło do poważnych uszkodzeń, wiążących się z koniecznością częstej i kosztownej wymiany – mówi Piotr Glinka, wykonawca specjalizujący się w budowie tarasów.
Optymalną alternatywą dla drewna wydają się być w tym przypadku deski z kompozytu włókien bambusowych i polimerów, do złudzenia przypominające naturalne drewno. Materiał ten stosowany głównie jako system tarasowy, idealnie sprawdza się jako wykończenie basenów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *